Praga RN - cisterna r. v. 1953

Na podzim roku 1974 získává náš požární sbor cisternu CAS Praga RN z roku 1953 která nám je i po tolika letech velkým a spolehlivým pomocníkem.Jen málo kdo ví, že byla vyrobena pro slovenský závod všeobecného strojarenstva v Dubnici nad Váhom a po 10 letech se v roce 1963 přesunula do Národního podniku Adamovské strojírny v Poličce. Odtud ji pro náš sbor v prosinci roku 1974 pořídil tehdejší Místní národní výbor ve Velké Losenici, pod který naše obec spadala. Je to až neuvěřitelné, jak skvělou práci pro nás do dneška vykonává a náš sbor ji vede a také využívá jako zásahové vozidlo. Prakticky největší závadou, kterou jsme museli řešit na jaře v roce 2004, byla prorezlá nádrž na vodu. Tu jsme nechali vyrobit v Modlíkově u pana Štědrého a abychom zvětšili její objem, zrušili jsme pro nás nepotřebnou nádrž na pěnidlo. V současné době je „MÁŇA“, jak jí všichni říkáme schopna pojmout 2 000 litrů vody. Naši MÁŇU stále udržujeme v akce schopném stavu, tak abychom dokázali veřejnosti, že i tak starou techniku je možné udržet v dobrém stavu.Toto jsme několikrát předvedli při našich výjezdech k požáru a odměnou nám je údiv lidí kteří ocení krásu a spolehlivost naší MÁŇI na kterou jsme tolik hrdí. A věřte nebo ne, i přes svoje stáří, je pro děti vždy velkou atrakcí.

 

  

  

Technické údaje

 

 

 

Výbavou vozidla je čerpadlo, které je schopné dodávat 1600 litrů vody za minutu.

 

 

 

 

 

Nahoru