Jak se dělá REKORD v dálkové dopravě vody...

REPORTÁŽE - FOTKY - VIDEA

8. května 2010 - Dolní Loučky - Devět skal - 63,46 km
oficiální rekord v dálkové dopravě vody ze stroje do stroje


Máte potíže se zobrazením, některých článků nebo fotogalerií? Doporučujeme použít prohlížeč FIREFOX, INTERNET EXPLORER verze 8 nebo GOOGLE CHROME.

 

Nazdar hasiči - bratři a sestry, ostatní návštěvníci webu NOVEDVORY.EU,
v tomto článku vám přinášíme spoustu informací, fotografií a videí z akce "Rekord v dálkové dopravě vody".
 


OBJEDNÁVÁNÍ UKONČENO, předměty rozeslány:

Ve spolupráci se zkušenou firmou zabývající se výrobou reklamních předmětů jsme pro vás na základě velkého zájmu připravili nabídku triček, sady 2 DVD a půllitrů (za velmi dobré ceny). Vše s kvalitním potiskem v designu REKORDu.

Věříme, že dodávky balíků proběhly v pořádku, jste s kvalitou provedení předmětů spokojeni a budou pro vás výbornou památkou na celou akci.
 

Bohumil Marek - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


fakta k rekordu:

DEVĚT SKAL 2010 - 8.5.2010
Rekord v dopravě vody na dálku

Trasa: Dolní Loučky (295 m n.m.) – Devět skal (836 m n.m.) převýšení trati 541 metrů
Délka trasy: 63,46 km
Začátek čerpání vody v Dolních Loučkách: 10:35 hodin
První výstřik na Devíti skalách: 17:30
Konec akce: 17:40 (rekord uznán agenturou Dobrý den)
 
Technické údaje: 
  • akce se zúčastnilo celkem 288 sborů dobrovolných hasičů z toho 287 z České republiky a 1 sbor ze Slovenska
  • celkem bylo použito 234 čerpadel
  • použito bylo celkem 3 553 hadic B
  • spojení zajišťovalo celkem 291 radiostanic
  • na akci se podílelo celkem 2 592 hasičů (z toho 1 669 mimo okres Žďár nad Sázavou)
  • v hadicích v době rekordu bylo celkem 300 m3 vody
  • bylo přemístěno 580 m3 vody
  • v době čerpání protékalo v hadicích 36 m3 za hodinu

 


příběh rekordu slovem velitele SDH Nové Dvory Jiřího Sáblíka:

A je to tady, sen se stal skutečností.

7. května 2010 v odpoledních hodinách se začaly sjíždět hasičské vozy se svými posádkami na ojedinělou a svým rozsahem obrovskou mega akci. Celkem 288 sborů z celé České republiky, mezi nimiž byl i jeden ze Slovenska, mělo sraz v atraktivním prostředí westernového městečka Šiklův mlýn na Vysočině.
 
Náš sbor dobrovolných hasičů je totiž požádal o pomoc při realizaci snu našeho velitele, připravovaného již třetím rokem a to pokusit se překonat rekord v dálkové dopravě vody. Trasa byla vytyčena od nejníže položeného sboru žďárského okresu z obce Dolní Loučky do nejvýše položeného bodu, a to na vrchol Žďárských vrchů Devět skal.
 
Již dva dny před příjezdem přihlášených sborů bylo jasné, že nám počasí moc přát nebude, ale my hasiči nejsme z marcipánu a tak bylo vidět, že všichni přijeli nadšení a odhodlaní udělat vše proto, aby byl rekord pokořen. Dobrou náladu jim nezkazila ani takzvaná mokrá varianta ubytování, kterou jsme museli použít z důvodu velkého mokra. V 19:30 proběhla porada velitelů, po níž si každý velitel úseku odvedl sobě svěřené sbory a podal jim bližší informace. Také se tam projednala problematika spojení a většina velitelů odešla za naším spojařem Ivošem Hánou a jeho kamarády, kteří jim přeladili vysílačky tak, aby byli schopni se na akci domluvit.
 
Tři obrovské rány z děla, kterými budil hasiče do nového deštivého dne místní pyrotechnik 8. května 2010 v 5:00 hodin ráno, museli vzbudit i ty jedince, kteří to večer s alkoholem trošku přehnali a tak se začala většina hasičů trousit na snídani. Po ní se začaly sbory postupně rovnat u výjezdu z areálu. Jako první odjížděl úsek číslo 1 na svoje předem určené stanoviště. Rozjíždění vozidel bylo velice zdlouhavé, ale i přes to v 8 hodin a 30minut byli všichni na svých stanovištích.
 
Pak začalo plnění hadic vodou z místních zdrojů a cisteren. S tím bohužel začaly i první problémy. Na prvním úseku se utrhla promočená krajnice pod cisternou plnou vody a tak chvíli trvalo než ji chlapi vypustili a jinou cisternou ji vytáhli ze škarpy. Na jiném místě nám chybělo přes dvacet hadic. Prakticky celé jedno stanoviště se nám někam ztratilo a my jsme museli sáhnout po nabídnuté pomoci HZS Žďár nad Sázavou a poslat na místo hadicový přívěs. Až dodatečně jsme zjistili, že ty zatoulané hadice byly úplně jinde, než kde měly být a ležely na krajnici bez využití. Ale díky nim jsme zapojili do akce také profíky a myslím že i pro ně to byl velký zážitek.
 
V 10:30 byla celá akce odstartována a voda se začala pomalu hýbat. Ovšem první úsek byl asi nějaký zakletý a chvílemi mi bylo jeho velitele Mirka Mateji až líto. Vždyť co on musel vyměnit stříkaček a hadic to snad nikdo jiný na trati. Například náš trumf v rukávu stříkačku TOHATSU, kterou jsme nasadili jako první stroj, musel měnit jako první a to snad po půl hodině kvůli přehřívání. On ovšem prokázal, že je člověk na pravém místě a s pomocí Ivoše Hány (našeho spojaře) si dokázal se všemi problémy perfektně poradit. A vlastně většina velitelů celou akci zvládla na výbornou. Jeden příklad za všechny. Velitel třetího úseku Karel Voneš perfektně zareagoval na to, že dlouho nedostal vodu a tak ji začal dodávat z potoka v obci Strážek. Než se k němu dostala z druhého úseku a mohl vedlejší zdroj odpojit, tak stihl dotlačit vodu až na konec sedmého úseku. To byla zásadní věc, která nás dovedla k úspěchu.
 
Přiznám se, že kolem šestnácté hodiny jsem ztrácel naději i já věčný optimista a vyrazil jsem společně s Ivošem Němcem, Láďou Halíkem, Martinem Šmídem a Lenkou Neuvirtovou řešit problémy s nedostatkem vody na druhém úseku. Stanoviště po stanovišti jsme postupovali a na pár místech se snažili odstraňovat drobné chybičky. Věřím, že jsme tím přispěli tomu, že se voda začala opět hýbat. Ze všech stran jsem cítil obrovskou nervozitu a strach ze zklamání. Jako by to bylo před pár vteřinami slyším v uších tu prosbu z prvního úseku, na který se snášela bouřka „Jirko, kluci jsou unavený a je tady veliká bouřka, co kdybychom to ukončily“? A já věděl, že se voda blíží na osmý úsek a ten byl perfektně zavodněný. A tak jsem je prosil, ať to vydrží aspoň deset minut, že už jsme skoro tam. Pak už to byl obrovský fofr. Malinko nám těch deset minut protáhla praská hadice C těsně před vrcholem a na poslední chvíli i prasklá poslední hadice B hned před parní stříkačkou.
 
Hlavně díky obrovskému odhodlání všech hasičů a zejména těch na prvním úseku se nám podařilo deset minut stříkat na vrcholku nejvyšším. My jsme nervózně chodili po zasetém poli někde u stanoviště 115 a čekali na oficiální uznání rekordu. A v 17 hodin a 25 minut to přišlo. Ten obrovský balvan, který nám všem spadl ze srdíčka, když jsem do vysílačky všem velitelům hlásil, že rekord padl, ten si ani neumíte představit. Co potom nastalo, byl krásný pocit vítězství, který byl cítit ze všech stran. Všude panovalo nadšení, houkaly hasičský auta a myslím, že snad každému, který se pohyboval okolo, bylo jasné, že jsme to dokázali. Pak už jen zbývalo vyřídit papíry s agenturou Dobrý den, posbírat vypůjčené vysílačky a jít na závěrečné vyhodnocení.
 
Co se dělo tam, to snad nemusím nikomu povídat a ten kdo to nezažil, nikdy nemůže ani tušit, co jsme tam prožívali. Ta neuvěřitelná energie, radost a pocit dobře vykonané práce byla cítit z každého přítomného hasiče. Pro mě osobně to byl krásný zážitek, který si určitě budu pamatovat do smrti a dá se porovnat snad jen s narozením dítěte. Jsem si jist, že každý z nás odjížděl domů s obrovskou fůrou zkušeností a že v případě potřeby u požáru vytvořit dálkovou dopravu vody, nikdo nezaváhá a bez problémů svůj úkol splní. Byl to víkend, kdy jsme byli všichni na stejné lodi, dokázali táhnout za jeden provaz a já jsem vám všem za toto moc vděčný. Z celého srdce vám děkuji, že jsme dokázali všem pochybovačům, kteří nás odsuzovali a tvrdili, že zničíme spoustu stříkaček a hadic, že neměli pravdu a že i nemožné věci se dají obrovskou vůlí, vytrvalostí a odhodláním dokázat. Přeji všem mnoho zdraví, štěstí a pohody v osobním životě a někdy příště snad AHOJ.

Jiří Sáblík


informace a dokumenty k přípravám na rekord:

http://www.novedvory.eu/hasici/125-pokus-o-prekonani-rekordu-v-dalkove-doprave-vody


média:


VIDEO z odpoledních novin 9.5.2010 na TV NOVA
(posuňte si posuvník videa na začátek zprávy k rekordu 15:15, končí na pozici 17:03)

... nebo shlédněte samotnou reportáž k rekordu na TN.CZ
(bez uvedení moderátory zpráv TV NOVA) 
 


 

Zpravodajství TVV 13. 5. 2010
http://www.stream.cz/video/468785-zpravodajstvi-tvv-13-5-2010


tisk:

9.5.2010 ... Tachovský deník - ČLÁNEK na internetu

13.5.2010 ... ČLÁNEK v tisku, ČLÁNEK na internetu

13.5.2010 ... Vysočina - regionální týdenník - ÚVODNÍK, ČLÁNEK

13.5.2010 ... Náchodský deník - ÚVODNÍK, ČLÁNEK

18.5.2010 ... Jihlavské listy - ČLÁNEK 


fota:

Račte se pohodlně usadit do "SAJDY" naší redakční JAWY 250,
svezeme vás akcí rekordu od začátku do konce...

Začínáme u fotek, a že jich není zrovna málo.
(Původním záměrem bylo nafotit vás po trase rekordu úplně všechny. Ale i při celkem svižném tempu nám s pár přestávkami zabral průjezd celé trasy cca 5hod. Tak se na nás prosím nezlobte, pokud se ve fotogalerii k průjezdu celé trasy nenajdete. Pokud zde chybíte nebo jsme projížděli rychle a jste lehce rozmázlí a máte vlastní fotku vašeho sboru z trasy, pošlete nám prosím jednu nebo více na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (stačí ve velikosti cca 1024x768 bodů). Doplníme ji sem. To platí i pro jakékoliv jiné zajímavé fotky z akce.

SDH Nové Dvory - Rekord v dálkové dopravě vody 8.5.2010 - Pátek - příjezd na Šiklův mlýn a večer 7.5.2010 » Pátek - příjezd na Šiklův mlýn a večer (116)
SDH Nové Dvory - Rekord v dálkové dopravě vody 8.5.2010 - Sobota - vstávání a ranní odjezd na trasu 8.5.2010 » Sobota - vstávání v 5h a ranní odjezd na trasu  (223)
SDH Nové Dvory - Rekord v dálkové dopravě vody 8.5.2010 - Sobota - průjezd celou trasou 8.5.2010 » Sobota - průjezd celou trasou (843)
SDH Nové Dvory - Rekord v dálkové dopravě vody 8.5.2010 - Sobota - vyhodnocení a večer na Šikláči 8.5.2010 » Sobota - vyhodnocení a večer na Šikláči (60)
SDH Nové Dvory - Rekord v dálkové dopravě vody 8.5.2010 - Sobota - letecká fota od Jiřího Trojana 8.5.2010 » Sobota - letecká fota od Jiřího Trojana (112)

Fota pořídila moto jednotka Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.: Bohumil Marek & Jaroslav Rosecký, letecké snímky Jiří Trojan.


videa:

SUPER video od Klárky Pospíšilové a Hanky Králové

7.5.2010 » Pátek » Příjezd na Šiklův mlýn a večerní dění
 

8.5.2010 » Sobota » Probuzení kempu a odjezd na trasu rekordu

8.5.2010 » Sobota » Dolní Loučky (start 10:35) - Devět skal (konec 17:55)

8.5.2010 » Sobota » další videa z odjezdu na trasu a z konce trasy
 

8.5.2010 » Sobota » 18:00 Devět skal
Potvrzení rekordu p. Doležalem z Agentury Dobrý den z Pelhřimova u parní stříkačky na Devíti skalách:
 

8.5.2010 » Sobota - rozhovory s hasiči - Devět skal

8.5.2010 » Sobota - večerní slavnostní vyhlášení rekordu

Od Křemílka: http://www.stream.cz/video/467058-vyhlaseni-vysledku-rekordu-dalkove-dopravy-vody
Od SDH Lipnice n/S: http://www.zkouknito.cz/video_60825_svetovy-rekord-v-vody-zaverecny-ceremonial

8.5.2010 » Sobota - rockový večer s kapelou EXIT a houkající noční kemp

Videa mimo slavnostního zakončení pořídila moto jednotka Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.: Bohumil Marek & Jaroslav Rosecký

8.5.2010 » Sobota - video natočené z letadla (by Jiří Trojan)
 

Nahoru